در حال بارگذاری.
موردی یافت نشد.

راه هایی برای انتخاب همسر خوب و ازدواج موفق در ایران

راه هایی برای انتخاب همسر خوب و ازدواج موفق در ایران
چکیده
ازدواج موفق از نظر روانشناسی ازدواجی است که لازمه آن داشتن آگاهی و آمادگی برای انتخاب و مدیریت زندگی زناشویی است.ازدواج موفق باعث معنی دار شدن زندگی میشود.از نظر روانشناسی ازدواج موفق باعث پیشرفت و موفقیت زوجین میشود.روانشناسی ازدواج باعث شناخت افراد از یکدیگر شده و به داشتن یک ازدواج موفق کمک می کند.شما میتوانید از سامانه روحیه و مشاورین آن برای داشتن یک ازدواج موفق کمک بگیرید.
مشاوره ازدواج و دوستی
دریافت مشاوره از متخصص ازدواج و دوستی هزینه: 34,000 تومان شروع مشاوره
دریافت مشاوره آنلاین روانشناسی
 • حفظ حریم خصوصی در تمامی مراحل مشاوره
 • پشتیبانی 7 روز هفته پرونده های مشاوره آنلاین
 • بانک اطلاعاتی دقیق و قوی به همراه تیم مجرب و متخصص مشاوران
 • حل مشکلات و سئوالات کاربران توسط فرآیند و تکنولوژی به روز دنیا
شروع مشاوره
تاریخ انتشار: 1401/9/13 19:30 نویسنده: مبینا محتشم فر

تعریف ازدواج موفق چیست؟

ازدواج موفق ازدواجی است که زوجین با شناخت کامل از یکدیگر ازدواج میکنند و باعث پیشرفت و موفقیت یکدیگر میشوند.در واقع زمانی تصمیم به ازدواج میگیرند که آمادگی لازم را برای ازدواج داشته باشند و معیار های صحیح ازدواج را به درستی بشناسند. در ازدواج موفق نه تنها از لحاظ جسمی که از لحاظ روحی در آرامش هستید و اوقات خوب و شادی را در کنار شریک خود خواهید گذراند. درباره موضوعات مختلف میتوانید بدون دعوا و فریاد با یکدیگر صحبت داشته باشید. میتوانید از یکدیگر مشورت بخواهید. ازدواج موفق اینگونه است که اگر به گذشته بازگردید باز هم این ازدواج را میخواهید. به طوریکه دیگر نخواهید شانس خود را با شخصی دیگر امتحان کنید چون چیزهایی را که میخواهید دارید! اگر هم نقص یا کمبودی، میتوانید آنرا با دیگر جنبه های خوب همسرتان بپوشانید ،منبع این ازدواج موفق، ویژگی های همسرتان است نه علاقه ای که در قلب شماست . این موضوع پایه یک ازدواج موفق است.

تعریف ازدواج موفق

 برخی از ویژگی های ازدواج موفق

برای داشتن یک ازدواج موفق باید ویژگی ها و شرایط به خصوصی را داشته باشید .زوج موفق میدانند که چگونه با یکدیگر کنار بیایند و هرکدام از آنها چه وظیفه ای را به عهده دارد.اگر چه افراد خصوصیات متفاوتی دارند اما ویژگی های ازدواج موفق در همه افراد یکسان است.برخی ازین ویژگی ها عبارتند از:

 • در ازدواج موفق زوجین به یکدیگر احترام میگذارند و احترام و صداقت پایه اصلی زندگی مشترک شان است.
 • هر سه ضلع مثلث عشق که شامل صمیمیت،تعهد و عشق است در زندگیشان وجود دارد.
 • زوجین نقاط ضعف و نقاط قوت یکدیگر را می شناسند.
 • انتظارات غیرمنطقی در زندگی آنها جایی ندارد.
 • برای یکدیگر وقت میگذارند و کیفیت زندگی آنها بسیار بالا است.
 • رابطه آنها با از خودگذشتگی و فداکاری همراه است.
 • کنار یکدیگر حس امنیت دارند و آرامش خاطر دارند.

مهم نیست چه مدت از ازدواج شما گذشته اگر قصد تغییر و بهبود کیفیت زندگی خود را دارید باید این ویژگی ها را درخود ایجاد کنید تا آرامش را در زندگی خود احساس کنید.همچنین میتوانید از مشاورین ازدواج برای بهبود زندگی خود کمک بخواهید.سامانه روحیه میتواند در این زمینه کمک شایانی به شما کند.

ازدواج موفق از نظر روانشناسی 

ازدواج موفق از نظر روانشناسی ازدواجی است که زن و شوهر به راحتی با یکدیگر صحبت کنند، تمامی افکار، احساسات و دغدغه هایشان را با یکدیگر در میان بگذارند و سعی در حل آن به تنهایی نداشته باشند. حتی اگر اختلاف نظری با همدیگر دارند، آن را اصولی و با احترام و مهربانی بین یکدیگر مطرح کنند.

ازدواج موفق در ایران

ازدواج موفق از نظر روانشناسی معیارهایی دارد 

ازدواج موفق از نظر روانشناسی معیارهایی دارد که یکی از مهم ترین معیار های آن شنونده خوبی بودن است تا به درستی به همسر خود گوش داده و از خواسته ها و نیاز های او آگاه باشید.اینگونه است که روز به روزعشق و علاقه بین زوجین بیشتر میشود.برخی ازین معیار ها عبارتند از:

 • قدردان همسرتان باشید
 • تاریخ های مهم را فراموش نکنید
 • به خواسته های همسرتان اگاه باشید
 • برای تنهایی هم ارزش قائل شوید
 • خودتان باشید
 • اعتماد در زندگیتان ایجاد کنید.
 • بخشنده باشید
 • توانایی حل مشکل و اختلاف

برای داشتن یک ازدواج موفق باید تمام تلاش خود را بکنید تا ویژگی های رفتاری مثبت در خود ایجاد کنید و آنها را روی زندگی خود پیاده کرده تا کیفیت زندگی شما بهبود یابد.

 

نشانه های ازدواج موفق 

ازدواج موفق مسیر زندگی شمارا تغییر می دهد.به همین کسانی که دنبال روابط طولانی مدت هستند به دنبال شریک زندگی ایده آل میگردند.معیار های زیادی وجودی دارد که نشان دهد آیا ازدواج شما یک ازدواج موفق است یا نه که در ادامه به برخی از این معیار ها پرداخته ایم.برخی از این معیار های عبارتنداز:

1- در ازدواج موفق شما همه چیز را باهم به اشتراک میگذارید.

شما باید توانایی اشتراک همه چیز با همسرتان را داشته باشید و همدیگر را در سطح عمیق تری درک کنید و تمام زوایای زندگی خود را با همسرتان در میان بگذارید.

یک رابطه پایدار نیاز به دوستی مداوم حتی در بدترین شرایط را دارد.

2- برای یکدیگر ارزش قائل هستید 

اعتماد و احترام و صداقت از پایه های اصلی روابط طولانی مدت و همچنین نشانه هایی از ازدواج موفق هستند.اگر همسرتان از شما مشورت میخواهد و در تصمیم های مهم از شما نظر میخواهد این بدان معنی است که برای شما ارزش قائل است و به شما بها میدهد.

3- همدیگر را می بخشید

انسان جایزالخطاست و ممکن است شما و شریک زندگی تان خطاهایی داشته باشید.بایداشتباهات و خطاهای یکدیگر را پذیرفته و به جای عصبانیت و بهانه های غیرمنطقی بهم فرصت جبران بدهید.

4- اهداف و ارزش های مشترکی دارید.

اهداف مشترک داشتن در زندگی بسیار مهم است و شما و شریک زندگیتان در دراز مدت باید در اهدافتان مثل خرید خانه،بچه دارشدن ومسائل مالی تفاهم داشته باشید.

اگر در زندگی اهداف مشترک ندارید تصور نکنید که همسرتان در آینده تصورات خود را تغییر میدهد.

5- در ازدواج موفق شما دچار روزمرگی و تکرار نمیشوید.

ممکن است شما با عشق و علاقه ازدواج کنید و پس از مدتی دچار روزمرگی شویدو زندگی برایتان خسته کننده شود. به یاد داشته باشید اگر در زندگیتان فعالیت مشترک داشته باشید شما دچار روزمرگی نمیشوید.

6- شما در روابط جسمی و جنسی باهم راحت هستید.

صمیمیت جسمی در رابطه شما به اندازه کمیت و کیفیت صحبت ها و ابراز مهم است.

راحتی جسمی در زبان بدن، بغل کردن، بوسه و… باعث می شود احساس ارزشمندی و دوست داشتنی بودن به شما دست بدهد.

7- بروی زندگیتان کنترل و مدیریت دارید.

اینکه نگذارید دیگران وعوامل خارجی روی زندگیتان تاثیر بگذارند بسیار مهم است.شما میتوانید با دیگران مشورت کنید اما به دیگران اجازه دخالت در زندگیتان را ندهید.

8- موفقیت های یکدیگر را جشن میگیرید.

به یاد داشته باشید که شما شریک زندگی یکدیگر هستید.موفقیت های شخصی نباید باعث حسادت شما شود.شما باید یکدیگر را تشویق کرده و موفقیت های یکدیگر را جشن بگیرید.

9- به خوبی میتوانید بایکدیگر ارتباط بگیرید.

از لازمه های یک رابطه خوب توانایی برقراری ارتباط و صمیمیت با یکدیگر است.در یک رابطه سالم و موفق نیازی به تفکر زیاد در گفتگو با همسرتان ندارید چرا که به درک و صبوری او اعتماد دارید.

10- همدیگر را همانگونه که هستید قبول میکنید.

در ازدواج موفق از یکدیگر انتظار تغییر یک شبه را ندارید و باعث نمیشوید نسبت به نقص های یکدیگر حس بدی پیدا کنید.همچنین کمک میکنید تا آنها به نقاط قوت شما تبدیل شوند.

راهکار هایی برای ازدواج موفق

باتوجه به معیار هایی که راجب ازدواج گفته شد شما باید برای داشتن یک ازدواج موفق تلاش کنید در ادامه ما به شما راهکارهایی معرفی میکنیم که با مطالعه آنها میتوانید به داشتن ازدواجی موفق برای خود کمک کنید.

معیارهایی همچون:

 1. شناخت از یکدیگر
 2. کسب خودآگاهی
 3. تلاش برای انعطاف پذیر شدن
 4. داشتن مهارت در گفتگو
 5. متعهد بودن به حرف های خود
 6. تلافی نکردن را یاد بگیرید
 7. مثبت اندیش بودن
 8. باهم بزرگ شوید
 9. شاد کردن یکدیگر
 10. رمانتیک باشید

ازدواج یک تصمیم بزرگ در زندگی است که باعث ایجاد خوشبختی یا ناکامی در زندگی شما خواهد شد.مشکلات و عدم توانایی و همکاری زوجین در حل کردن آنها باعث ایجاد ناکامی و جدایی میشود.شما میتوانید از مشاور ازدواج برای داشتن یک ازدواج موفق کمک بگیرید.همچنین سامانه روحیه و مشاورین مجرب آن میتوانید به شما در این زمینه مشورت دهند.

انتخاب همسر خوب برای ازدواج موفق

در انتخاب همسر خوب باید به نکاتی توجه کرد تا ازدواجی موفق داشته باشیم .انتخاب همسرخوب در بهبود کیفیت زندگی ما بسیار مهم بوده و باعث هدف دار شدن زندگی نیز میشود.

برخی از نکات انتخاب همسر خوب که در زیر به آنها اشاره شده است شامل:

 1. مسئولیت پذیر و فعال باشد.
 2.  خوش اخلاق و پاکدامن باشد
 3.  سلامت روان داشته باشد
 4. صادق و راستگو باشد
 5. از لحاظ وضعییت اجتماعی و اقتصادی نزدیک به یکدیگر باشید
 6. از نظر شغل و موقعییت اجتماعی وضعییت مطلوبی داشته باشد
 7. از لحاظ آداب و فرهنگ خانوادگی همسان باشید
 8. تندرست و سالم باشد
 9. اعتیاد نداشته باشد
 10. مشابه بودن روحیات و اخلاقیات

معیار های زیادی را میتوان در نظر گرفت اما معیار های اصلی ذکر شده نکاتی برای اگاهی و راهنمایی شما برای انتخاب همسر هستند تا ازدواجی موفق داشته باشید.

انتخاب همسر خوب

فواید ازدواج موفق

ازدواج مزایا و فواید زیادی دارد فراتر از جنبه‌های مادی ازدواج، یافتن عشق با طولانی شدن زندگی فرد، بهبود ثبات عاطفی و افزایش فرصت برای یک روحیه روانشناختی مثبت مرتبط است.

برخی ازین فواید شامل:

 • طولانی تر شدن زندگی
 • افراد متاهل کمتر دچار افسردگی میشوند
 • ایجادسروتونین در بدن
 • افراد متاهل بهتر با سرطان مقابله میکنند
 • افرادمتاهل خواب بهتری را تجربه میکنند
 • استرس کمتری در افراد متاهل وجود دارد.
 • افراد متاهل کمتر استرس دارند.
 • افراد متاهل در جراحی نتایج بهتری دارند.

درست است که گاهی زندگی متاهلی میتواند باعث ناکامی و خراب شدن زندگی افراد شود اما با داشتن یک ازدواج موفق شما میتوانید حس خوشبختی و آرامش را در زندگیتان تجربه کنید.با مشورت با مشاور ازدواج میتوانید برای داشتن یک ازدواج موفق اقدام کنید.همچنین میتوانید از مشاورین مجربه روحیه کمک بگیرید.

سخن پایانی 

برای یک ازدواج موفق باید ملاک های انتخاب همسر را به درستی بشناسیم و اسیر احساسات و عشق نشویم.ازدواج تصمیم بزرگی در زندگی است که اشتباه در انتخاب شریک احساسی ممکن است باعث نابودی در زندگی شما شود.برای انتخاب همسر مناسب میتوانید از مشاورین ازدواج کمک بگیرید.

 مبینا محتشم فر
نویسنده: مبینا محتشم فر
به این مقاله امتیاز دهید
5.0 ( نفر 2 )
ثبت امتیاز:
1 2 3 4 5
آخرین مقالات ازدواج و دوستی مشاهده همه
نظرات کاربران قوانین نظردهی
نظرات روانشناسی و مشاوره مقالات روحیه اولین نفری باشید که نظرتان را برای این مقاله ابراز می کنید!
برای ثبت نظرات، می بایست در سایت ثبت نام کرده باشید
ارسال و نمایش در سایت
نظر شما با موفقیت در سایت ثبت شد
مشکلی رخ داده است مجددا تلاش بفرمایید
ثبت نام برای مشاوره آنلاین روحیه

برای دست رسی کامل از طریق شماره موبایل خود ثبت نام بفرمایید

بستن پنجره ثبت نام
ثبت نام کمتر از 1 دقیقه طول می کشد.