در حال بارگذاری.
موردی یافت نشد.

اسکیزوفرنی چیست و افراد اسکیزوفرن چه ویژگی هایی دارند؟

اسکیزوفرنی چیست و افراد اسکیزوفرن چه ویژگی هایی دارند؟
چکیده
اسکیزوفرنی یک اختلال مغزی مزمن است که کمتر از ده درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم اختلال روانی اسکیزوفرنی می تواند شامل توهم، هذیان، و تفکر و رفتار بسیار بی نظم شود که عملکرد روزانه را مختل می کند و می تواند ناتوان کننده باشد.پزشکان اغلب اسکیزوفرنی را به عنوان نوعی روان پریشی توصیف می کنند. این به این معناست که فرد ممکن است همیشه نتواند افکار و ایده های خود را از واقعیت تشخیص دهد و باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم روانی مختلف شود .ما همه چیز راجع به این اختلال را توضیح داده ایم.
مشاوره مشکلات شخصی
دریافت مشاوره از متخصص مشکلات شخصی هزینه: 39,000 تومان شروع مشاوره
دریافت مشاوره آنلاین روانشناسی
 • حفظ حریم خصوصی در تمامی مراحل مشاوره
 • پشتیبانی 7 روز هفته پرونده های مشاوره آنلاین
 • بانک اطلاعاتی دقیق و قوی به همراه تیم مجرب و متخصص مشاوران
 • حل مشکلات و سئوالات کاربران توسط فرآیند و تکنولوژی به روز دنیا
شروع مشاوره
تاریخ انتشار: 1401/10/19 4:03 نویسنده: مبینا محتشم فر

اختلال اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی یک اختلال روانی جدی است که در آن افراد واقعیت را به طور غیرعادی تفسیر می کنند. اسکیزوفرنی ممکن است منجر به ترکیبی از توهم، هذیان، و تفکر و رفتار بسیار بی نظم شود که عملکرد روزانه را مختل می کند و می تواند ناتوان کننده باشد. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نیاز به درمان مادام العمر دارند.درمان زودهنگام ممکن است به کنترل علائم قبل از ایجاد عوارض جدی کمک کند و ممکن است به بهبود چشم‌انداز بلندمدت کمک کند.

اختلال اسکیزوفرنی چیست

علائم اختلال اسکیزوفرنی 

اسکیزوفرنی شامل طیفی از مشکلات در تفکر ، رفتار و احساسات است. علائم و نشانه ها ممکن است متفاوت باشد، اما معمولا شامل هذیان، توهم یا گفتار نامنظم است و منعکس کننده یک اختلال در توانایی عملکرد است. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • توهمات باورهای نادرستی هستند که بر اساس واقعیت نیستند. به عنوان مثال، شما فکر می کنید که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید. حرکات یا نظرات خاصی به سمت شما می شود. توانایی استثنایی یا شهرت دارید. شخص دیگری عاشق شماست؛ یا یک فاجعه بزرگ در شرف وقوع است. هذیان در اکثر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی رخ می دهد.
 • توهمات معمولاً شامل دیدن یا شنیدن چیزهایی هستند که وجود ندارند. با این حال، برای فرد مبتلا به اسکیزوفرنی، آنها قدرت و تأثیر کامل یک تجربه عادی را دارند. توهم می تواند در هر یک از حواس باشد، اما شنیدن صداها شایع ترین توهم است.
 • تفکر آشفته (گفتار). تفکر آشفته از گفتار نامنظم استنتاج می شود. ارتباط مؤثر ممکن است مختل شود و پاسخ به سؤالات ممکن است تا حدی یا کاملاً نامرتبط باشد. به ندرت، گفتار ممکن است شامل کنار هم قرار دادن کلمات بی معنی باشد که قابل درک نیستند، که گاهی اوقات به عنوان سالاد کلمه شناخته می شود.
 • رفتار حرکتی بسیار نامنظم یا غیرطبیعی. این ممکن است به طریق مختلفی نشان داده شود، از حماقت کودکانه تا آشفتگی غیرقابل پیش بینی. رفتار بر روی یک هدف متمرکز نیست، بنابراین انجام وظایف دشوار است. رفتار می تواند شامل مقاومت در برابر دستورالعمل ها، وضعیت نامناسب یا عجیب و غریب، عدم پاسخ کامل یا حرکت بی فایده و بیش از حد باشد.
 • علائم منفی این به کاهش یا عدم توانایی برای عملکرد طبیعی اشاره دارد. به عنوان مثال، فرد ممکن است بهداشت شخصی را نادیده بگیرد یا به نظر بیاید که احساسات ندارد به عنوان مثال تماس چشمی برقرار نمی کند، حالات صورت را تغییر نمی دهد یا یکنواخت صحبت می کند. همچنین، فرد ممکن است علاقه خود را به فعالیت های روزمره از دست بدهد، از نظر اجتماعی کناره گیری کند یا توانایی تجربه لذت را نداشته باشد.

علائم می توانند در طول زمان، با دوره های بدتر شدن و بهبودی علائم، از نظر نوع و شدت متفاوت باشند. برخی از علائم ممکن است همیشه وجود داشته باشد.

در مردان، علائم اسکیزوفرنی معمولا از اوایل تا اواسط دهه 20 شروع می شود. در زنان، علائم معمولا در اواخر دهه 20 شروع می شود. تشخیص اسکیزوفرنی در کودکان غیرمعمول و برای افراد بالای 45 سال نادر است.

علائم اختلال اسکیزوفرنی در نوجوانان

علائم اسکیزوفرنی در نوجوانان مشابه علائم بزرگسالان است، اما تشخیص این بیماری ممکن است دشوارتر باشد. این ممکن است تا حدی به این دلیل باشد که برخی از علائم اولیه اسکیزوفرنی در نوجوانان برای رشد معمولی در دوران نوجوانی رایج است، مانند:

 • کناره گیری از دوستان و خانواده
 • کاهش عملکرد در مدرسه
 • مشکل خواب و بی خوابی
 • تحریک پذیری یا خلق افسرده
 • کمبود انگیزه

همچنین، مصرف مواد تفریحی، مانند ماری جوانا، مت آمفتامین ها یا ال اس دی، گاهی اوقات می تواند علائم و نشانه های مشابهی ایجاد کند.در مقایسه با علائم اسکیزوفرنی در بزرگسالان، نوجوانان ممکن است ،کمتر دچار توهم شوند و احتمال توهمات بصری بیشتر است.

علائم اختلال اسکیزوفرنی در نوجوانان

علل ابتلا به اختلال اسکیزوفرنی

دلایل دقیق اسکیزوفرنی ناشناخته است. تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیبی از عوامل فیزیکی، ژنتیکی، روان‌شناختی و محیطی می‌تواند احتمال ابتلای فرد به این بیماری را افزایش دهد. برخی از افراد ممکن است مستعد ابتلا به اسکیزوفرنی باشند و یک رویداد استرس زا یا احساسی در زندگی ممکن است باعث یک دوره روان پریشی شود.با این حال، مشخص نیست که چرا برخی از افراد دچار علائم می شوند در حالی که برخی دیگر این علائم را ندارند.

برخی از عوامل ابتلا به اختلال اسکیزوفرنی به شرح زیر است :

 • ژنتیک

اسکیزوفرنی معمولاً در خانواده ها ایجاد می شود، اما تصور نمی شود که هیچ ژنی مسئول این بیماری باشد.به احتمال زیاد ترکیب های مختلف ژن ها افراد را در برابر این بیماری آسیب پذیرتر می کند. با این حال، داشتن این ژن ها لزوما به این معنی نیست که شما به اسکیزوفرنی مبتلا خواهید شد.شواهدی مبنی بر اینکه این اختلال تا حدی ارثی است از مطالعات دوقلوها به دست آمده است. دوقلوهای همسان ژن های مشابهی دارند.در حالی که این میزان بیشتر از جمعیت عمومی است، جایی که احتمال آن حدود 1 در 100 است، نشان می‌دهد که ژن‌ها تنها عامل مؤثر در ایجاد اسکیزوفرنی نیستند.

 • رشد مغز

مطالعات روی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نشان داده است که تفاوت های ظریفی در ساختار مغز آنها وجود دارد.این تغییرات در همه مبتلایان به اسکیزوفرنی دیده نمی شود و می تواند در افرادی که بیماری روانی ندارند رخ دهد. اما آنها پیشنهاد می کنند که اسکیزوفرنی ممکن است تا حدی یک اختلال مغزی باشد.

 • انتقال دهنده های عصبی

انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی هستند که پیام ها را بین سلول های مغز منتقل می کنند.بین انتقال دهنده های عصبی و اسکیزوفرنی ارتباط وجود دارد زیرا داروهایی که سطح انتقال دهنده های عصبی را در مغز تغییر می دهند، برخی از علائم اسکیزوفرنی را تسکین می دهند.تحقیقات نشان می دهد که اسکیزوفرنی ممکن است به دلیل تغییر در سطح 2 انتقال دهنده عصبی ایجاد شود: دوپامین و سروتونین.برخی از مطالعات نشان می دهد که عدم تعادل بین 2 ممکن است اساس مشکل باشد. برخی دیگر دریافته اند که تغییر در حساسیت بدن به انتقال دهنده های عصبی بخشی از علت اسکیزوفرنی است.

یک دوره اختلال اسکیزوفرنی چگونه به نظر می رسد؟

علائم اپیزودهای اسکیزوفرنی علائم مثبت، که شامل هذیان، توهم، پارانویا و رفتارهای روان پریشی است که در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی دیده نمی شود. علائم شناختی، که می تواند شامل مشکل در تمرکز و آشفتگی افکار، گفتار و رفتار باشد.

یک دوره اختلال اسکیزوفرنی چگونه به نظر می رسد؟

اختلال اسکیزوفرنی از چه سنی شروع می شود؟

در اکثر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، علائم معمولاً در اواسط تا اواخر دهه 20 شروع می شود، اگرچه ممکن است بعداً تا اواسط دهه 30 شروع شود. اسکیزوفرنی زمانی که قبل از سن 18 سالگی شروع شود، شروع زودرس در نظر گرفته می شود. شروع اسکیزوفرنی در کودکان کمتر از 13 سال بسیار نادر است.

عوارض اختلال اسکیزوفرنی 

در مقایسه با جمعیت عمومی بیماران اسکیزوفرنی در معرض خطرهای زیادی قرار می گیرند.این خطر ها و عوارض به شرح زیر می باشند:

 • افزایش وزن
 • چاقی شکمی
 • دیابت
 • سندرم متابولیک
 • بیماری های قلبی عروقی
 • افکار خودکشی 
 • بارداری زودرس
اختلال اسکیزوفرنی باعث افکار خودکشی در افراد می شود؟

افکار و رفتار خودکشی در میان افراد مبتلا به اسکیزوفرنی رایج است. اگر عزیزی دارید که در خطر اقدام به خودکشی است یا اقدام به خودکشی کرده است، مطمئن شوید که کسی در کنار آن شخص می ماند. فوراً با شماره اضطراری محلی خود تماس بگیرید. یا اگر فکر می کنید می توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید، فرد را به نزدیکترین اورژانس بیمارستان ببرید.

اختلال اسکیزوفرنی باعث افکار خودکشی در افراد می شود؟

عوارض اختلال اسکیزوفرنی بر بارداری و زایمان

تحقیقات نشان داده است افرادی که به اسکیزوفرنی مبتلا می شوند احتمال بیشتری دارد که قبل و در حین تولد خود عوارضی را تجربه کنند، مانند:

 • وزن کم هنگام تولد
 • زایمان زودرس
 • کمبود اکسیژن (خفگی) در هنگام تولد

ممکن است این چیزها تأثیر ظریفی بر رشد مغز داشته باشد.

اختلال اضطراب اسکیزوفرنی چیست؟

اضطراب اغلب در بین بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی مشاهده می شود. اضطراب ممکن است به عنوان یکی از اجزای اسکیزوفرنی به ویژه در طول یک دوره روان پریشی حاد، نتیجه یک بیماری ارگانیک زمینه ای، یک عارضه جانبی دارویی، یا علامتی از یک اختلال اضطرابی همزمان باشد.

اختلال اسکیزوفرنی مرزی چیست؟

اسکیزوفرنی مرزی موجودیت معتبری است که باید در DSM-III گنجانده شود. این یک بیماری مزمن است که ممکن است با بسیاری از علائم دیگر همراه باشد، اما بهترین مشخصه آن با ناهنجاری های ادراکی-شناختی است. دارای توزیع خانوادگی و رابطه ژنتیکی با اسکیزوفرنی است.

اختلال اسکیزوفرنی مرزی چیست؟

آیا حملات پانیک می تواند باعث اختلال اسکیزوفرنی شود؟

اگرچه برخی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی از اضطراب رنج می برند، اما برای افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی غیرممکن است که در نتیجه اختلال اضطرابی خود به اسکیزوفرنی مبتلا شوند. مبتلایان به اضطراب باید مطمئن شوند که نمی توانند به اسکیزوفرنی به عنوان بخشی از حالت اضطراب خود مبتلا شوند، مهم نیست که اضطراب چقدر بد شود.

آیا استرس می تواند باعث اختلال اسکیزوفرنی شود؟

شواهد جدید نشان داده است که استرس و سایر عوامل محیطی ممکن است در ایجاد اسکیزوفرنی نقش داشته باشند. اگرچه ژن‌ها در این بیماری نقش دارند، نرخ تطابق ژنتیکی اسکیزوفرنی تقریباً 50٪ است - حتی در دوقلوهای همسان.برای کسب اطلاع بیشتر از استرس و اضطراب و راه های بهبود و درمان آن کلیک کنید.

جلوگیری از ابتلا به اختلال اسکیزوفرنی 

پیشگیری از اسکیزوفرنی دشوار است زیرا هیچ نشانگر قابل اعتمادی برای پیشرفت بعدی این اختلال وجود ندارد.از سال 2011 مشخص نیست که آیا درمان بیماران در مرحله پیشروی اسکیزوفرنی مزایایی دارد یا خیر.

شواهدی در سال 2009 وجود دارد مبنی بر اینکه مداخله زودهنگام در مبتلایان به سایکوز اپیزود اول ممکن است پیامدهای کوتاه مدت را بهبود بخشد، اما این اقدامات بعد از پنج سال سود کمی دارد. روانپریشی در افراد در معرض خطر بالا پس از یک سال و در این گروه توسط موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی توصیه می شود.یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه، اجتناب از داروهایی است که با ایجاد این اختلال همراه بوده است، از جمله حشیش، کوکائین، و آمفتامین ها.

داروهای ضد روان پریشی پس از یک روان پریشی در قسمت اول تجویز می شوند و پس از بهبودی، استفاده نگهدارنده پیشگیرانه برای جلوگیری از عود ادامه می یابد. با این حال، مشخص شده است که برخی از افراد پس از یک دوره بهبود می یابند و استفاده طولانی مدت از داروهای ضد روان پریشی مورد نیاز نخواهد بود، اما هیچ راهی برای شناسایی این گروه وجود ندارد.

درمان اختلال اسکیزوفرنی 

آیا اسکیزوفرنی همیشه از بین می رود؟ مانند بسیاری از مسائل روانی که ما درمان می کنیم، اسکیزوفرنی هرگز واقعاً از بین نمی رود به این معنا که ما برای آن درمانی داریم. خبر خوب این است که افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند، پس از جستجوی درمان، زندگی موفق و پرباری داشته اند.درمان اسکیزوفرنی یک داروی ضد روان پریشی است. آنتی‌سایکوتیک‌های نسل اول که امروزه آنتی‌سایکوتیک‌های معمولی نامیده می‌شوند، آنتاگونیست‌های دوپامین هستند که گیرنده‌های D2 را مسدود می‌کنند و بر انتقال عصبی دوپامین تأثیر می‌گذارند. آنتی‌سایکوتیک‌های نسل دوم که بعداً معرفی شدند، به نام آنتی‌سایکوتیک‌های آتیپیک شناخته می‌شوند، همچنین می‌توانند بر انتقال‌دهنده عصبی دیگر، سروتونین اثر بگذارند. داروهای ضد روان پریشی می توانند علائم اضطراب را ظرف چند ساعت پس از مصرف کاهش دهند، اما برای سایر علائم ممکن است چندین روز یا هفته طول بکشد تا به اثر کامل خود برسند.حدود نیمی از مبتلایان به اسکیزوفرنی به داروهای ضد روان پریشی پاسخ مثبت می دهند و عملکرد خوبی دارند.حدود 30 تا 50 درصد از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نمی پذیرند که بیماری دارند یا از درمان توصیه شده خود پیروی می کنند.برای کسانی که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند دارو را به طور منظم مصرف کنند، ممکن است از تزریق‌های طولانی اثر ضد روان پریشی استفاده شود، که خطر عود را به میزان بیشتری نسبت به داروهای خوراکی کاهش می‌دهد. هنگامی که در ترکیب با مداخلات روانی اجتماعی استفاده می شود، ممکن است در دراز مدت بهبود یابد

چه چیزی باعث تشدید اختلال اسکیزوفرنی می شود؟

مصرف نکردن دارو به طور منظم یا طبق تجویز، شایع ترین علت عود اسکیزوفرنی است. مصرف مداوم مواد مخدر یا مشروبات الکلی و انتقاد مراقبین در رتبه های بعدی لیست قرار دارند. فرنگو می‌گوید: «بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی از نوعی مواد مخدر استفاده می‌کنند که معمولاً ماری جوانا است.برای آشنایی با انواع مواد مخدر و قرص های صنعتی در ایران کلیک کنید.

 مبینا محتشم فر
نویسنده: مبینا محتشم فر
به این مقاله امتیاز دهید
3.0 ( نفر 2 )
ثبت امتیاز:
1 2 3 4 5
آخرین مقالات مشکلات شخصی مشاهده همه
نظرات کاربران قوانین نظردهی
نظرات روانشناسی و مشاوره مقالات روحیه اولین نفری باشید که نظرتان را برای این مقاله ابراز می کنید!
برای ثبت نظرات، می بایست در سایت ثبت نام کرده باشید
ارسال و نمایش در سایت
نظر شما با موفقیت در سایت ثبت شد
مشکلی رخ داده است مجددا تلاش بفرمایید
ثبت نام برای مشاوره آنلاین روحیه

برای دست رسی کامل از طریق شماره موبایل خود ثبت نام بفرمایید

بستن پنجره ثبت نام
ثبت نام کمتر از 1 دقیقه طول می کشد.